Mănăstirea Copou a îmbrăcat straie de sărbătoare

Arhiepiscopia Iașilor Mai 13, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Străvechea aşezare monahală a Mănăstirii Copou din Iaşi şi-a serbat în Duminica Mironosiţelor (n.r. duminică, 12 mai 2019) hramul. În ajunul sărbătorii, s-a oficiat slujba Privegherii, iar a doua zi, Sfânta Liturghiue a fost săvârşită de către arhimandritul Nichifor Horia, exarhul administrativ al mănăstirilor din Eparhia Iaşilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. Din soborul slujitorilor a mai făcut parte şi arhimandritul Gavriil Alexa, stareţul Mănăstirii Basaraba din judeţul Iaşi, la slujbă asistând stareţe şi monahii de la mănăstirile Galata şi Frumoasa din Iaşi. Câteva sute de credincioşi de toate vârstele s-au rugat împreună la acest ceas de sărbătoare ce aminteşte de începuturile reînfiinţării Mănăstirii Copou, sub stăreţia stavroforei Maria Magdalena Vrânceanu. În cuvântul de învăţătură, arhimandritul Nichifor Horia a vorbit despre credinţa şi mărturisirea Sfintelor Femei Mironosiţe, dar şi despre Iosif şi Nicodim, care au coborât trupul Mântuitorului Hristos de pe cruce. „Biserica nu încetează să ne pună înainte minunile lui Dumnezeu, pilda femeilor mironosiţe, a lui Nicodim şi Iosif, pentru ca noi să învăţăm să trăim. Când spunem «Hristos a înviat!», să înţelegem că Hristos vrea să ne învie şi pe noi. Dumnezeu vrea să ni se descopere şi nouă precum femeilor mironosiţe. El ştie neputinţa noastră, dar atunci când înfrângem neptinţa trupului şi legile acestei lumi, Dumnezeu ni se descoperă precum s-a descoperit femeilor mironosiţe spunându-le «Nu vă temeţi! Bucuraţi-vă!». Să propovăduim aceste cuvinte aşa cum au făcut femeile mironosiţe”, a îndemnat exarhul administrativ al mănăstirilor din Eparhia Iaşilor. Protosinghelul Hrisostom Andrioaia, slujitor în cadrul Mănăstirii Copou, a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei pentru că l-a delegat la slujba hramului pe arhimandritul Nichifor Horia, dar şi celor ce s-au rugat împreună cu soborul slujitorilor.